نکات مهم و کلیدی پرواز با دوربین های پرنده در زمستان و فصل سرما

پرواز با ربات های پرنده یا سیستم های پروازی Dji با هر هدفی در زمستان می تواند بسیار جذاب و لذت بخش باشد.

در زمستان و فصل سرما، کاربران استفاد کننده از محصولات این شرکت، گزارش هایی را مبنی بر افت ناگهانی ولتاژ باتری و همچنین کاهش ارتفاع سیستم های پروازی و در نهایت لندینگ یا فرود خودکار این تجهیزات، اعلام نموده اند.

 

مشتریان شرکت نگاه آسمان نیز در تماس های مکرر این مشکل را اعلام و درخواست راهنمایی می نمایند.

بعضا مشاهده شده است برخی از کاربران و استفاده کننده گان نیز دچار سانحه و سقوط وسیله ی پروازی خود شده اند.

در این مطلب که در ادامه خواهید خواند در رابطه با این مشکل صحبت خواهیم کرد و نکات کلیدی و مهمی را برای جلوگیری از این مشکل بیان خواهیم نمود.

 

در فصل سرما به دلیل دمای پایین محیط، قطعا بدنه اجسام، سرد و دمای پایینی دارند. طبعا کاربران و استفاده کنندگان از تجهیزات پروازی نیز با توجه به فضا و محیط نگه داری تجهیزات خود ممکن است، این تجهیزات را در فضا یا محیط سرد قرار داده و در نهایت بدنه و اقلام تجهیزات پروازی و از جمله باتری این تجهیزات نیز سرد و دمای پایینی داشته باشند.

همان طور که می دانید باتری تجهیزات پروازی از جنس لیتیوم پلیمر Lipo هستند.

باتری های لیتیوم پلیمر اگر دمای پایینی داشته باشند بسیار سریع به دلیل واکنش های شیمیایی داخلی دچار افت و کاهش ولتاژ می شوند.

در نتیجه اگر از این باتری با دمای پایین بر روی سیستم پروازی خود استفاده نمایید و بلافاصله پرواز خود را شروع نمایید، مشاهده خواهید کرد که LED ال ای دی های پشت پرنده شما شروع به هشدار به رنگ قرمز داده و ارتفاع سیستم پروازی کاهش می یابد و پرنده به صورت خودکار فرود Landing خواهد کرد.

بعضا مشاهده شده است بسیاری از استفاده کننده از تجهیزات پروازی در هنگام بروز این مشکل دچار کرش، سقوط و سانحه شده اند در این بین این سقوط ها منجر به آسیب رسیدن جدی به سیستم پروازی و همچنین خطرآفرین بوده است.

حال سوال اینجاست، در زمستان و فصل سرما برای جلوگیری از بروز این مشکل چه کار کنیم؟

 


ابتدا باتری سیستم پروازی خود را به صورت کامل شارژ نمایید.

بهتر است باتری تجهیزات پروازی خود را همیشه در محیط و فضای اتاق و استاندارد نگه داری نمایید و از قرار دادن این تجهیزات در دما و فضاهای پایین و سرد بپرهیزید.

بعد از قرار دادن باتری در داخل سیستم های پروازی در محصولات Dji از طریق App Dji Go همان نرم افزار نصب شده بر روی گوشی همراه یا تبلت خود به قسمت تنظیمات باتری (سمت راست بالای صفحه) رفته و دمای باتری خود را بررسی نمایید.

معمولا دمای باتری زیر ۲۰ درجه خواهد بود. در آپدیت جدید سیستم های پروازی Dji اگر دمای باتری کمتر از ۱۵ درجه باشد، باتری روشن شده ولی نمی توانید موتورها را با آن باتری استارت نمایید و حتما باید با روشن نگه داشتن سیستم پروازی، منتظر بمانید دمای باتری افزایش یافته و از ۱۵ درجه عبور نماید.

دمای باتری سیستم های پروازی معمولا باید بالای ۲۵ یا ۲۶ درجه باشد تا مشکل افت ولتاژ و کاهش ارتفاع پروازی و همچنین لندینگ و فرود خودکار پیش نیاید. برای افزایش دمای باتری تا عدد ۲۵ یا ۲۶ درجه باید طبق روش های زیر عمل نمایید.

 


نگهداری باتری Dji در زمستان

 

1. باتری را همیشه در دمای اتاق نگه داری کرده و هنگام سفر آن را در داخل پارچه های ضخیم و یا پوششی قرار دهید تا دمای باتری به سرعت کاهش نیابد.

۲. شرکت Dji برای گرم کردن باتری، تجهیزات جانبی به نام گرمکن باتری را برای برخی از محصولات خود تولید نموده است که می توانید از آنها نیز استفاده کنید برای خرید این تجهیزات با شرکت نگاه آسمان تماس برقرار نمایید.

۳. اگر استفاده از گرم کن باتری میسر نیست می توانید از طریق وسایل دیگر نیز بدنه باتری و در نهایت خود باتری را گرم نمایید. برای مثال باتری را در جای گرم و یا در مقابل هوای گرم قرار دهید. (دقت بفرمایید میزان گرمی هوا زیاد نباشد)

۴. همچنین می توانید از طریق خود سیستم پروازی و قراردادن باتری در داخل آن، باتری را گرم و دمای آن را افزایش دهید.

برای مثال سیستم را روشن نموده و برای چند دقیقه به همان حالت و بدون روشن کردن موتورها، سیستم را روشن بگذارید.

با این روش دمای باتری با گذشت زمان افزایش می یابد. البته در این روش زمان زیادی را برای افزایش دما تا ۲۵ یا ۲۶ درجه باید صرف نمایید.

۵. باتری را داخل سیستم قرار داده، آن را روشن کرده و همچنین موتورها را استارت نمایید.

(توجه کنید در محصولات Dji اگر دما باتری بالای ۱۵ درجه باشد، موتورها شروع به حرکت می نماید) در این روش اجازه دهید سیستم برای چند دقیقه به همان حالتی که بر روی زمین قرار دارد، روشن بماند و موتورها نیز چرخش داشته باشند. در این حالت با چرخش موتور و کشیدن آمپر از باتری، دمای باتری سریع تر افزایش می یابد و همچنین درصد شارژ باتری نیز کاهش می یابد.

۶. در این روش، باتری را در داخل سیستم قرار داده، سیستم را روشن نمایید و موتورها را استارت کنید.

سیستم خود را پرواز دهید و آن را تا ارتفاع یک متر و ۳۰ سانتی بالا آورده و در حالت Hover هاور قرار دهید.

اجازه دهید برای یک یا دو دقیقه سیستم در این حالت باشد. همزمان از قسمت تنظیمات باتری، افزایش دما تا ۲۵ یا ۲۶ درجه را بررسی نمایید.

در این روش ممکن است به دلیل پایین بودن دمای باتری، سیستم پروازی شما به صورت خودکار فرود یا لندینگ کند.

اگر این اتفاق پیش آمد، دوباره Take Off کرده و شرایط قبلی را دوباره به وجود آورید.

بهتر است در این روش با احتیاط کامل سیستم پروازی خود را بر روی دست نگه دارید و اهرم گاز سیستم خود را کمی افزایش دهید تا با کشیدن آمپر، دمای باتری سریع تر افزایش یابد.

۷. افزایش دمای باتری را در سیستم های پروازی Dji در هر لحظه می توانید از قسمت بالای صفحه سمت راست (قسمت تنظیمات باتری) مشاهده نمایید.

۸. در پرواز و TakeOff سیستم های پروازی، همیشه دقت نموده و مراحل مربوطه را با حوصله و بدون عجله انجام دهید.

۹. بعد از افزایش دمای باتری و رسیدن این دما به ۲۵ یا ۲۶ درجه، با احتیاط کامل سناریوی پروازی خود را ترسیم و آن را را آغاز نمایید.

۱۰. در محصولات Dji در قسمت تنظیمات باتری گزینه Show Voltage on Main Screen را فعال نمایید تا در قسمت نوار بالایی نرم افزار علاوه بر درصد شارژ باقیمانده باتری مقدار ولتاژ هر سل باتری نمایش داده شود. اگر این مقدار کمتر از ۳.۲V است به هیچ وجه اقدام به پرواز با وسیله نکنید.

۱۱. هنگامی که درصد شارژ باقی مانده باتری به کمتر از ۳۰ درصد رسید، پرواز خود را به اتمام رسانده و سریعا عمل فرود یا لندینگ را انجام دهید. عمل به این نکته علاوه بر افزایش ایمنی پرواز در نگه داری و همچنین جلوگیری از خرابی و مستهلک شدن سریع باتری سیستم های پروازی بسیار مهم است.

۱۲.در ارتفاعات بالا به دلیل کاهش فشار هوا، فشار بر روی موتورها و ملخ ها بیشتر است در نتیجه موتورها برای lift کافی با قدرت بیشتر کار نموده و درنتیجه آمپر بیشتری از باتری خواهند کشید و همچنین شتاب تخلیه باتری سریع تر خواهد بود.

منظور از سیستم های پروازی همان ربات های پرنده است. واحد دمایی نیز همان سانتیگراد است برای مثال ۲۵ درجه سانتی گراد.

موفق و پیروز باشید

نویسنده: محمد چیتگرها – شرکت نگاه آسمان

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: روابط عمومی

سوالات خود را از قسمت نظرات همین پست با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.