استفاده از پهپاد در چرای دام ها به جای سگ گله

دنیای پهپادها
اسفند ۲۱, ۱۳۹۷
بازدید : 363 بازدید

با رشد تکنولوژی پهپادها، این وسایل به کمک چوپان ها آماده اند تا جای سگ را در چرای دام ها (گوسفندان) بگیرند.

چوپان های امروزی از پهپادها برای جمع کردن و متمرکز کردن گوسفندان و همچنین بازرسی و در نتیجه مواظبت در برابر خطرات خارجی استفاده میکنند.

در واقع وظایف سگ گله عملا بر عهده پهپادها قرار داده شده است.

 

 

کاربرد پهپاد در دامداری

از سوی دیگر پهپادها در حوزه دامداری عملا برای بررسی مزارع از نمای هوایی، برداشت تصاویر و مستند سازی، بررسی جایگاه قرارگیری دام در مزارع استفاده می شود. در واقع عملا وظایف دامدار در مزرعه این بار به کمک پهپاد با خروجی بهتر و دقیق تر و سرعت عمل بالاتر انجام میگیرد.

به گزارش زومیت کوری لامبث،‌ دامداری که در مزرعه‌ی گاو و گوسفند نورث کنتربری نزدیک روتردام فعالیت دارد، از این پهپادها برای اموری نظیر جابه‌جایی دام، کنترل کارآمدتر میزان آب و خوراک استفاده می‌کند. او می‌گوید: بهترین زمان برای استفاده از پهپاد در فصل زمستان است که به‌خاطر سرمای هوا نمی‌خواهم از خانه بیرون بروم. پهپادم را به دورواطراف مزرعه به حرکت درمی‌آورم تا مطمئن شوم که همه‌ی دام‌ها پشت حفاظ هستند.

 

پهپادهای گوسفندچران

علاوه‌براین، زمان وضع‌حمل گوسفندها می‌توانیم‌ ازطریق زوم دوربین موجود در پهپاد اوضاع را زیر نظر داشته باشم و هیچ مزاحمتی برای گوسفند نر ایجاد نکنم. بن کراسلی، نسل چهارم از یک خانواده‌ی دامدار است که پس از آنکه دید لامبث از پهپاد برای کارهای روزمره‌ی دامداری استفاده می‌کند،‌ یک پهپاد خرید. او می‌گوید: بااینکه برخی دامداران دربرابر فناوری‌های جدید مقاومت می‌کنند، اما بسیار مهم است که همگام با فناوری‌ها پیش برویم.

دامداران با استفاده از پهپاد می‌توانند حداکثر درعرض یک ساعت بر مزرعه‌ی خود نظارت کنند و با این کار بهره‌وری را افزایش دهند و در زمان صرفه‌جویی کنند، هرچند در حالت عادی گاهی اوقات بیش از نصف روز برای پیداکردن نشتی آب زمان می‌برد. به‌عنوان مثال برای ‌پدربزرگم که در مزرعه زندگی می‌کند و استفاده از تلفن همراه برایش دشوار است، مطمئناً استفاده از پهپاد تعجب‌آور خواهد بود. درحالی‌که پهپادها بخش جدیدی از دامداری به‌حساب می‌آیند، اما گاهی اوقات به‌خصوص در شرایط بد جوی کارایی ندارند. هنگام وزش باد شدید یا بارش باران نمی‌توانید از این فناوری استفاده کنید،‌ هرچند مطمئنم که پیشرفت‌هایی در این زمینه صورت خواهد گرفت تا بتوان در طول زمستان هم آن را به کار برد، به‌هرحال در روزهای بارانی می‌توان از سگ گله استفاده کرد.

 

معایب استفاده از پهپادها در حوزه دامداری و چرای گوسفندان

آقای لامبث می‌گوید: قصد ندارم زمان کار در مزرعه پنج سگ گله‌ام را با خود نبرم. قطعاً سگ‌ها همیشه جایگاه خود در مزرعه را خواهند داشت. یکی از نقاط ضعف پهپادها و هر وسیله‌ی برقی این است که باید آن‌ها را شارژ کنید و عمر مفیدشان به‌اندازه‌ی سگ‌ها نیست.

10
امتیاز :
استفاده از پهپاد در چرای دام ها به جای سگ گله
4 از 4 رای
روابط عمومی سوالات خود را از قسمت نظرات همین پست با ما به اشتراک بگذارید.
همراه ما باشید در کانال تلگرام نگاه آسمان | شرکت تخصصی هلی شات و تجهیزات تصویربرداری هوایی کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

هگزاروتور استورم 2 | پهپاد storm 2

مشخصات کامل فنی
(کلیک کنید …)