شرکت هوابرد نگاه آسمان

استفاده از پایه فرود Retract در ربات های پرنده سایز کوچک

پایه فرود Retract  به پایه های جمع و یازشونده گفته می شود که توسط یک کانال یا کلید بر روی رادیوکنترل قابلیت بازشدن وجمع شدن را دارند. قاعدتا برای عملکرد باز و جمع شدن پایه نیاز به قرار دادن یک کنترلر و دو موتور در دو قسمت پایه فرود است. معمولا پایه فرود های Retract نسبت به پایه فرودهای معمولی دارای وزن بیشتری اند. 

پایه فرود retract

چرا از پایه فرودهای Retract در ربات های پرنده استفاده می شود؟ و یا چه وقتی استفاده از این نوع پایه ها در یک سیستم پروازی ضروری است؟

زمانی که شما در قسمت زیرین ربات پرنده خود یک گیمبال (لرزشگیر دوربین) با ویژگی چرخش حول محور عمود بر زمین یا گیمبالی با قابلیت Pan زدن یا چرخش حول Yaw را داشتید، برای جلوگیری از قرارگرفتن تصویر پایه ها در هنگام چرخش دوربین و Pan زدن، نیازمند قراردادن پایه های Retract و جمع شونده به سمت بالا هستید.

عموما در سیستم های پروازی که با دوربین های سایز کوچک همانند گوپرو کار می کنند، گیمبال هایی حرفه ای با قابلیت چرخش حول محور عمود بر زمین یا Yaw در حال حاضر وجود ندارد، برای مثال در گیمبال های حرفه ای شرکت Dji برای دوربین های گوپرو عمل pan توسط خود پرنده اعمال می شود و در این صورت نیازی به استفاده از پایه های Retract  نیست.

پایه فرود کوادروتور

می توان این گونه جمع بندی کرد که زمانی که شما قصد استفاده از یک گیمبال با قابلیت Pan زدن را دارید، استفاده از پایه های Retract ضروری است ولی در بیشتر اوقات به دلیل استفاده از گیمبال هایی که قادر به Pan زدن نیستند، استفاده از پایه Retract به هیچ عنوان ضروری و منطقی نیست به این دلیل که، همان طوری که در بالا به آن اشاره شد، پایه های Retract دارای وزن بیشتر و استفاده از آنها در سیستم های کوچک پروازی باعت مصرف باتری بیشتر به دلیل افزایش وزن کلی سیستم و در نهایت کاهش تایم پروازی خواهد شد.


نویسنده: محمد چیتگرها